/kantor-krakow-kurs/Podczas dokonywania transakcji walutowych często zwracamy uwagę na kurs waluty i czekamy na moment, który uznajemy za odpowiedni. Chcemy kupić ją tanio lub sprzedać drogo. Jednak nigdy nie możemy być pewni, czy za chwilę kurs tej waluty nie zmieni się znacznie. Wiele czynników wpływa na wahania kursów walutowych. Dlatego też nie można być pewnym, w którą stronę będą zmierzać notowania.
Jak zmienia się kurs popularnych walut?
Aby zrozumieć, co wpływa na kurs walut, najpierw należy zastanowić się, czym jest ten kurs. To po prostu cena jednej waluty wyrażona w innej. Cena ta jest po prostu porównaniem gospodarek. Im silniejsza i bardziej stabilna gospodarka, tym wyższa cena jej waluty. Walutę można więc porównać do innych towarów, a jej cena zależy od popytu i podaży. Jeśli popyt na daną walutę rośnie, jej cena również rośnie, co nazywane jest aprecjacją. Natomiast gdy podaż przewyższa popyt, wartość waluty spada, co określane jest jako deprecjacja.
Następnie należy zrozumieć, jakie czynniki wpływają na to, czy nasza waluta jest silniejsza czy słabsza względem innych walut. Możemy wyróżnić dwie główne grupy czynników: psychologiczne i ekonomiczno-polityczne.
Czy czynniki psychologiczne wpływają na kursy walut?
Czynniki psychologiczne odgrywają istotną rolę w ustalaniu kursów walut. Decyzje ludzi, którzy tworzą rynek, są w pewnym stopniu wpływane przez różne bodźce zewnętrzne. Obserwując wykresy notowań, możemy dostrzec podobne zachowania cen w określonych punktach, gdzie na siebie nakładają się siły popytu i podaży. Jednak ludzkie zachowanie jest trudne do przewidzenia, dlatego też czynnik psychologiczny pozostaje w dużej mierze nieznany.
Drugą grupę czynników stanowią sytuacje ekonomiczno-polityczne. Stopy procentowe, dynamika PKB, wskaźniki inflacyjne, sytuacja na rynku pracy oraz wydarzenia polityczne – wszystkie te czynniki wpływają na kursy walut. Na przykład, niskie stopy procentowe mogą być korzystne dla gospodarki, ale niekorzystne dla inwestorów walutowych. Z kolei wzrost PKB kraju może umocnić jego walutę, podczas gdy wysoka inflacja może ją osłabić.
Podsumowanie zmiany kursu walut na świecie
Różne czynniki, zarówno te psychologiczne, jak i ekonomiczno-polityczne, wpływają na notowania walut. Z powodu tego mnóstwa bodźców i zmienności gospodarczej oraz politycznej, niemożliwe jest przewidzenie przyszłego kursu waluty. Ostatecznie to od nas zależy, czy uznamy dany kurs za korzystny czy nie.